Genamics JournalSeek
Institute for Information Resources

Shkresėdėshmi

Kjo rubrikė do tė pasqyrojė shkurt fjalitė apo paragrafėt kryesor tė shkruara pėr revistėn LCPJ (Linguistic and Communicative Performance Journal) nė kohė tė ndryshme. Komente mė tė zgjeruara mund tė gjeni tek seksioni ''Rreth LCPJ-sė''. Shuajeni kureshtjen:

 
1
ėFaleminderit pėr vizionin tuaj pėrmes kėsaj Reviste dhe rendjes pas pėrsosmėrisė nė mėsimdhėnien dhe mėsimnxėnien e gjuhės Anglezeė
(Mark Algren, President i TESOL 2009-2010, SHBA; 2010. 05. 23)
2
Revista LCPJ është përdorur si ''mjet dhe kriter për dhënien e gradave shkencore dhe titujve akademikë'' (Klodeta Dibra, Dekane e Fakultetit të Gjuhëve të Huaja, Tiranë 2012)

2
Po shkruaj pėr tėi bėrė complimente Z. Sander Kola pėr botimin e Revistės sė re tė tij tė shkėlqyer: Linguistic and Communicative Performance Journal [= Revista pėr Pėrformancėn Gjuhėsore dhe Komunikuese] (ISSN 2073-5138, Print; ISSN 2077-0812, Online). Revista ia arrin tė bėjė njė vėshtrim kritik nė njė varg tė gjerė temash me mėnyra eksperimentale interesante tė komunikimit qė pėrbėn njė kontribut tė vlefshėm nė fushėn e performancės cilėsore nė gjuhė, duke shkruar nė njė mėnyrė shoqėrore por shkollareske pėr lexuesin. Pėr mė tepėr, Revista kontribuon nė gjuhėsi dhe arsim me pėrdorimin e mjeteve krijuese dhe pas-moderniste, pėr shembull ėZbatimi Teorikė dhe ėInovacionet Gjuhėsoreė.

Nė kėrkim tė njė praktike tė udhėhequr nga dėshmia, Revista pėrfshin empirizmin/
pragmatizmin personal si dhe mėnyrat mė tradicionale tė kėrkimit shkencor dhe propogandimit tė shoqėrizuar nė shkollė dhe universitete. Nė disa kėndvėshtrime ajo qė edukatori dhe kėrkuesi shkencor mund tė bėjnė ėshtė tė pėrshkruajnė pėrvojat e tyre, me tė gjitha pėrshkrimet e barazvlevshme. Unė nuk mund tė bėj mė tepėr sesa tė pėrshkruaj pėrvojat e mia. Pėrpjekjet tona pėr tė kuptuar realitetet formėsohen nga diskutimet qė ne pėrdorim. Unė e shikoj dijen si njė pėrplotėsim dialogu; nė kėtė mėnyrė kuptueshmėria kėrkon pėrfshirje/takim me subjektivitetin e njerėzve, nė kėtė rast pėrfshirja/takimi me autorėt e artikujve.  Unė mendoj se redaksia e Sander Kolės arrin tė kapė kėtė pėrfshirje/takim me sukses. Me mėnyrat e tij tė reja inkurajuese tė pėrfaqsimit Sandri po ndihmon nė thyerjen e dominimit tė rrėfimtarisė sė madhe; kjo mund tė ofrojė liri pėr arsimtarėt dhe inkurajojė zbulime tė reja edhe pėr studentėt. Idetė e reja mund tė ndihmojnė vetėm pėr tė krijuar dyshim dhe kjo ėshtė mendim-sjellės dhe problem-zgjidhės.

Nė lidhje me rrymat filozofike tė mėsimdhėnies cilėsore njė ėmomentė i ri, siė sugjerohet nga Denzin dhe Linkoln pėr fazėn tjetėr tė kėrkimit shkencor, ėshtė shkrimi pas-eksperimental, qė lidh ėėshtje tė kėrkimit shkencor cilėsor me politika demokratike, shpesh tė referuara si revolucion gjuhėsor Rrėfimtarie. Ka inkurajim aktiv brenda kėtij ėmomentiė pėr tė menduar pėr mėnyrat e reja tė komunikimit; njė pėrpjekje pėr tė zvogėluar hendekun mes shkencave shoqėrore dhe atyre humanitare. Kėrkuesit shkencorė e kanė paraqitur punėn e tyre duke pėrdorur poezi, dramė, performancė tė modeleve pamore dhe bashkėbiseduese. Unė mendoj se Revista e Sander Kolės ka shfrytėzuar mundėsinė pėr tėu pėrfshirė nė kėto mėnyra tė reja emocionuese tė pėrfaqsimit dhe pėrformancės; me njė theksim tė veėantė nė rėndėsinė e pėrvetėsimit tė gjuhės dhe mėnyrat interesante tė komunikimit brenda disiplinės sė nevojshme dhe tė rėndėsishme tė arsimit.
(Dr Nigel P Short, Angli; 2011.2.25. Pėrkthyer e dėrguar nė MASH nga kryeredaktori i LCPJ-sė nė 2011.3.23)

3
Jam kontaktuar dhe mė ėshtė kėrkuar tė dėrgoj komente pėr revistėn LCPJ (Linguistic and Communicative Performance Journal), njė revistė e re e cila publikohet nė Shqipėri nėn udhėheqjen editoriale tė Z. Sander Kola. Kėtė e bėj me kėnaqėsi.

Njė tipar i dukshėm i revistės ėshtė kujdesi me tė cilėn ėshtė pėrceptuar dhe botuar. Z. Kola demonstron aftėsi tė jashtėzakonshme pėr tėu kujdesur pėr hollėsitė, tė mėdha e tė vogla, e prodhimit tė njė reviste. Shumė vėmendje e kujdesshme i kushtohet problemeve tė mėdha tė cilėsisė sė artikujve tė pranuar pėr botim dhe gjerėsisė sė mbulimit nė secilin temė. E njėjta vėmendje i kushtohet ėėshtjeve qė kanė tė bėjnė me cilėsinė e shtypit, lexueshmėrinė, dhe cilėsinė e fotografive. Secili numėr ėshtė njė produkt i krijuar me kujdes. Asgjė nė kėtė revistė nuk ėshtė kryer ndonjėherė nė mėnyre tė pamenduar mirė.

Madje edhe mė e rėndėsishme pėr tėu vėnė nė dukje ėshtė nevoja pėr kėtė revistė, e cila egziston nė tė paktėn dy forma. Sė pari, nė fushėn e mėsimdhėnies sė gjuhės, fusha ime, ka njė nevojė tė madhe nė ditėt tona pėr periodikė profesional kombėtar e rajonal nė tė cilin mėsuesit mund tė ndajnė gjetjet e tyre dhe kėrkimet shkencore brenda klasės me tė tjerėt qė mėsojnė nxėnėsit me tė njejtėn gjuhė dhe sfond arsimor. Mėsimdhėnia e gjuhės ėshtė njė fushė nė tė cilėn gjetje dhe zbulime tė reja tė rėndėsishme janė duke u shfaqur nė kontekste shumė specifike, dhe ėshtė e nevojshme qė prakticienėt nė kėto kontekste tė kenė periodikun profesional pėr tė paraqitur gjetjet e tyre dhe pėr tė marrė vlerėsim kritik nga kolegėt e tyre akademikė. LCPJ garanton njė periodik profesional saktėsisht tė kėtij lloji me njė potencial tė madh pėr tė qenė njė botim i dobishėm jo vetėm pėr Shqipėrinė, por gjithashtu edhe pėr prakticienėt nė tė gjithė jo vetėm Gadishullin Ballkanik por edhe mė gjerė nė botė.

Sė dyti, egziston gjithashtu njė nevojė pėr njė periodik profesional nė tė cilin dijetarėt Shqiptarė mund tė paraqesin kėrkimet e tyre shkencore nė letėrsi dhe analizė gjuhėsore, kėrkime tė cilat nuk janė specifike pėr mėsimdhėnien e gjuhės, por tė cilat janė pjesė e studimit tė gjuhės dhe letėrsisė. Njė revistė qė siguron njė shteg pėr zėrin Shqiptar nė kėto fusha siguron njė kontribut tė nevojshėm pėr studimet letrare nė pėrgjithėsi dhe mund tė lartėsojė pėrceptimin pėr arsimin Shqiptar brendapėrbrenda komunitetit akademik tė botės. Unė do tė shpresoja qė me mbėshtetjen e mjaftueshme kjo revistė do tė vazhdojė tė rritet pėr nga rėndėsia dhe tė bėhet njė shteg pėr zėrat e dijetarėve pėrgjatė gjithė rajonit.
(Nancy Ackles, Ph.D., SHBA; 2011.3.5. Pėrkthyer e dėrguar nė MASH nga kryeredaktori i LCPJ-sė nė 2011.3.23)

4
Vazhdo botimin e LCPJ-sė
Me kėnaqėsi tė madhe unė komentoj pėr revistėn LCPJ [ėLinguistic and Communicative Performance Journalė, (ISSN 2073-5138, PRINT; ISSN 2077-0812, ONLINE)], tė botuar, me sa di unė, tėrėsisht nga Z. Sander Kola dhe me mjetet e tij personale. Pėr mė tepėr, pėrderisa unė pata rastin ta shihja idenė e kėtij publikimi tė zhvillohej dhe mė nė fund tė bėhej realitet gjatė kohės qė unė vazhdoja tė punoja nė Tiranė si Drejtor i Qendrės Gjermane dhe tė nderohesha nga ai me diskutimin e ėėshtjeve paraprake tė kėtij publikimi, unė u ndjeva shumė i lumtur kur mora kopjen e parė tė Revistės dhe u zgjodha pjesėtar i bordit kėshillimor.

Numrat pasardhės sollėn zgjerim tė dukshėm tė hapėsirės sė Revistės si nė tematikė ashtu edhe nė kontribues. Hapja e Revistės pėr njė varg gjuhėsh moderne dhe mėsimin e tyre ė dhe jo vetėm pėr njė lendė, Anglisht, - i ka dhėnė shumė diskutimit ndėr-lėndor pėr mėsimin e gjuhėve tė huaja nė Shqipėri.

Tė ndėrmarrėsh njė detyrė tė tillė dhe ta vazhdosh me vendosmėri duhet tė ketė marrė, jam i sigurtė, tė shumtėn e kohės sė tij tė lirė (pėrderisa ai ka vazhduar tė jetė njė mėsues i suksesshėm nė shkollėn ėAsim Vokshiė siė e kam dėshmuar unė) dhe mundėsive tė tij financiare gjithashtu. Kėshtu, unė shpresoj shumė tani se Revista do tė marrė mbėshtetje tė konsiderueshme nga burime zyrtare, sepse unė jam i bindur se Revista kontribuon shumė nė njė fushė qė do tė jetė e njė rėndėsie gjithnjė nė rritje pėr zhvillimin arsimor tė Shqipėrisė nė rrugėn e saj pėr nė Evropė.

Revista LCPJ ėshtė, me sa gjykoj unė, periodiku i parė dhe i vetėm nė Shqipėri me kėtė tematikė. Kjo ėshtė njė arsye tjetėr e mirė pėr ta mbajtur atė tė gjallė pėrderisa ajo tregon se Shqipėria ėshtė duke marrė pjesė seriozisht nė diskutimet e zjarrta Evropiane pėr forcimin e pėrvetėsimit tė gjuhėve tė huaja.
(Dr. Jėrg Kuglin ,Wėrzburg, Gjermani; 2011.2.10. Pėrkthyer e dėrguar nė MASH nga kryeredaktori i LCPJ-sė nė 2011.3.23)

5

After many-year-attempts of Mr. Sander Kola, English Language teacher, for the first time in our country comes out a Journal in English language, which aims at everyday knowledge extension of English teachers in Albania and in the region with the new experiences of teaching in this language. The attempts of Sander Kola to spread the Albanian experience of teaching foreign languages must be encouraged.

The just started Linguistic and Communicative Performance Journal aims at including articles in the new field of linguistic and communicative performance not only by foreign language teachers of Albania, but also by foreign language teachers of the whole region. Since the communicative language of the Journal is the English Language, we wish that Sander Kola has an increasing number of contributors from the Balkans.ė (translated by Sander Kola).
(Prof. Dr. Gėzim Hadaj, Universiteti ėMarin Barletiė, Tirana, Albania, 27.11. 2008)

6
I consider your Linguistic and Communicative Performance Journal as a serious and unique contribution to ELT in Albania. No single person has ever published such a language journal so far in Albania. You deserve all the necessary support from the Ministry of Education and Science for the publication of the future issues of this very useful journal for the teachers of English of all levels throughout Albania.

Regarding you research paper, which is the core of the journal, I think it is very extensive and deals with important aspects of language acquisition and communication. There are numerous useful references. I found particularly interesting the sub-chapters of ėreading approachesė, ėvocabulary acquisitionė, ėmind-mapsė and spidergram, esp. your treegram, etc. I myself also regard VLS (vocabulary learning strategies) as being very important in language acquisition, more important than simply learning grammar rules. Spidergrams are very effective in word study, only that I would suggest to group words of the same root and the same family of a spidergram into four main clusters: verbs, nouns, adjectives and adverbs.

The cover picture is also very impressive and meaningful. Donėt give up.
   (Prof. Dr. Refik Kadija, Dean of ėKRISTALė University, Tirana, Albania, 30 January 2009)


7
If you ask what I particularly enjoyed as I read, it is hard for me to make a choice.  The information about Shakespeare in Albania was all new to me and so was especially interesting, and all the articles in the section on Linguistic-into-Communicative Performance attracted my attention.  I appreciated the way you laid out the various forms of the predicative after giving your definition within the standard grammatical approach.  This is an area that has attracted much research in the Principles and Parameters approach to syntax, and having such a clear set of examples of the many forms is useful even for those working within another framework.  I also found the article on using drama very thought-provoking.

On another level, I particularly enjoyed reading about the conferences that were held and the experiences of those who attended.  The teaching community of a nation needs this kind of information and communication. You are doing something very valuable for Albania and I think that eventually this will have impact in other countries too.
    (Nancy M. Ackles, Ph.D.Linguistics, US teacher trainer and author of ėThe Grammar Guideė. 7 Oct 2009)

8
Numerous studies have been published in the academic field but little has been done to evaluate the broad set of topics pertinent to conflicting research findings, data collection, survey methods and Journal quality ratings.

From my point of view the perceived high quality ratings of the research studies published in the Linguistic and Communicative Performance Journal, Volume 2/1, June 2009, are positively correlated with citation impact factors which contribute to raising the standards of teaching in the High and Higher Education in Albania. There are different research interest areas and researchers seem to rate this journal higher than previous publications for the authenticity and methodology, expert opinion and citation analyses. The findings used in the research studies of this Journal provide a new basis for assessing the quality of journals and provide new insights about the content of doctoral programs.

I take pride in having published my own research study in the LCPJ and will continue to give my modest contribution in the future.
(Adriana Toshkezi, MA English from Birmingham City University, UK, lecturer and researcher at the Faculty of Foreign Languages, Tirana University, Albania, 5 September 2009)

9
The moment the postman gave it to me I opened the envelope and started reading immediately at the doorway (me nje fryme = breathlessly). I was really shocked by the quality of the journal, the range of topics and fields. It meets the standards of foreign journals, no difference.
(Assoc . Prof. Dr. Vilma Tafani, Albanian Member of TESOL Standards Committee, Lecturer at the Faculty of Human Sciences, English Department, Aleksander Xhuvani University,Elbasan, Albania, August 14, 2009)

10
The LCPJ, already on its second issue, offers a further opportunity for the studier and the reader to find the necessary venue for better understanding, deeper comparison and being a partaker. The elements that make this Journal creditable to the readers are many, but we can mention the very high standard of its form and content, the variety of the written articles, and the interesting topics selected by the editor.
(Leonard Danglli, Master in Linguistics, Faculty of Foreign Languages, University of Tirana, Albania, 18.9. 2009)

11
The venue created by the publication of this Journal is for us as teachers and studiers another opportunity to permeate to the reader an idea, which can itself bring out another idea or attitude. Thus, the publication of this high standard Journal will certainly give impetus to further thinking and expression, since thinking and expression are undoubtedly the bases of the activities of a studier.
 (Griselda Abazaj, full-time lecturer, Aleksander Moisiu University, Durrės, Albania, 18 September 2009)
 
12
ėI wish you success with the next issue; the one I received was super!ė
(Hans Kal, English teacher and Cominius Project manager, Holland)

13
ėIt has got a very good variant of articlesė
Philip Kerr, teacher trainer and English text author, Belgium

14
 
Lexova me vėmendje artikullin tuaj "Shqipja shqip nė Evropė". Ju pėrgėzoj pėr skrupulozitetin e treguar nė rrokjen dhe trajtimin e temės. Kam kėnaqėsinė e veėantė tė vėrej se ju bėni pjesė nė atė skotė njerėzish qė, nė kėto kohė barbare, japin ndihmesėn e ėmuar pėr mbrojtjen dhe pastėrtinė e gjuhės sonė. Artikulli ėshtė i trajtuar me kompetencė shkencore dhe duket qartė se nuk kemi tė bėjmė me njė rishtar nė kėtė fushė. Ana teorike e ėėshtjeve tė trajtuara (skeleti) ilustrohet me shembuj, ėka shėrbejnė si mbėshtjellje mishtore e ashtit.

Edhe pėrėapja e tė drejtės pėr tė kėrkuar njė reklamė, tė merituar do tė nėnvizoja, te televizioni Top Kanal, mu duk i natyrshėm, i pėrligjshėm dhe i argumentuar, madje shkencėrisht. E nėnkuptuara e kėsaj pjese ishte : Bėni si them unė e mos bėni si bėj unė. Top Kanali (= Mė i Miri Kanal do ta shqipėroja unė) ka emėrtim tė huaj dhe brendi tė brendshme (shqiptare). Nė njėfarė mase kėshtu qėndron edhe puna e revistės suaj. Artikulli nė fjalė ėshtė prova mė bindėse. Megjithatė, kėrkimi i njė tė drejte sot ėshtė bėrė njė shpat i rrėshqitshėm. Po Sandri ėshtė "alpinist" me rysni tash. Kam dėshirėn, por edhe bindjen se ai do t'ia dalė. Vazhdo djalosh se je nė udhė tė mbarė. Ti pėrpiqesh pėr njė ėėshtje tė drejtė.

Njė patrioti im rreth viteve 1900 thoshte:
"Kėtė Gjuhė tė bekuar,
Kush ia dha kėshtu Shqipėrisė?
Kjo ėshtė lule e uruar
Qėndisur prej Perėndisė."
         (nga Baba Meleq Shėmbėrdhenji / Skrapar)

(Viktor Bakillari, Ph.D, French teacher at the Faculty of Foreign Languages, Tirana, Albania, Fri, 16 Mar 2012)

 


Lingvosoft free online dictionary
Lingvosoft online dictionary
From language:
To language:
Word:

online electronic dictionaries

English Hungarian Dictionary
English Indonesian Dictionary

New Publications

Advertisements